Wiadomości
Rusza akcja "Znicz pamięci" PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
20.10.2014.
 
 
Bez grafiki
 
 
 
 
 
 
76 rocznica przygarnięcia deportowanych do Polski Żydów PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
15.10.2014.

Balagan – (tureckie słowo przejęte przez hebrajski z polskiego) oznacza nie tylko chaos i nieporządek, ale także konstruktywne pomieszanie, różnorodność, bogactwo, także wielokulturowość i jej współistnienie.

 

Serdecznie zapraszamy

na spacer

śladami kultury i historii zbąszyńskich Żydów

przygotowany przez uczniów z Liceum Garczyńskiego z grupy „Zbąszyński Balagan” działającej w ramach projektu „Szkoła Dialogu”,

który odbędzie się we wtorek

28 października 2014 r.

w 76 rocznicę przygarnięcia Żydów przez mieszkańców Zbąszynia

Zbiórka uczestników: kirkut (cmentarz żydowski), okolice placu Reymonta na osiedlu Kawczyńskim, godz. 16.00.

 

Program:

16.00  - spotkanie na zbąszyńskim kirkucie/ informacje przewodników

16.30 – przejście w okolice byłej synagogi/ informacje przewodników

17.00 – okolicznościowy program w Kazamatach 

 - grupa projektowa „Zbąszyński Balagan”

https://www.facebook.com/ZbaszynskiBalagan  

Prosimy zabrać ze sobą kamień mieszczący się w dłoni.

 

 

 

Zmieniony ( 16.10.2014. )
 
Wizyta pani minister PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
08.10.2014.

W piątek 3 października w holu  Liceum Garczyńskiego odbyło się spotkanie młodzieży  z panią Zofią Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pani minister pochodzi z Wielkopolski i jest związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. Funkcje wiceministra pełni od 12 września  2012 roku. Na początku spotkania opowiedziała o swoich doświadczeniach edukacyjnych, wskazała na wartość wykształcenia, na wagę sumiennych przygotowań do matury - zwłaszcza do matematyki. Uczniowie zadawali też pytania zaproszonej  -zarówno dotyczące bieżącej sytuacji politycznej jak i nadchodzących wyborów.

Pani Zofia Szalczyk jest absolwentką Wydziału Zootechniki Akademii Rolniczej w Poznaniu (dziś jest to Uniwersytet Przyrodniczy).

(arg) 

 

 

Zmieniony ( 10.10.2014. )
 
Zbieramy książki dla Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
02.10.2014.
 
Kochani!

Zapewne wiecie, że nasza miejska biblioteka zmienia siedzibę... Nowy budynek powstaje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby jednak nie utracić zdobytych środków, biblioteka musi posiadać dość spore zbiory... 

Obecnie do spełnienia kryteriów brakuje 13 tysięcy książek. Część z nich zostanie zakupiona ze środków biblioteki, ale z pewnością nie wystarczy ich na sfinansowanie całości. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Zbąszynia i okolic o pomoc w uzupełnianiu zbiorów :)

Książki zbieramy w holu głównym liceum, można je także przekazywać naszym wolontariuszom, na pewno dostarczą je na miejsce :) 

Książki muszą być wydane po 1980r. oraz być w dobrym stanie.
 
 
link do wydarzenia: 
 
 
 
 
 
 
75 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEG0 PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
01.10.2014.


 Humaniści z kl.IIb uczestniczyli 26 września 2014r. w uroczystych obchodach utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które miały miejsce w Nowym Tomyślu. W biuletynie wydanym przez Instytutu Pamięci Narodowej czytamy: „Polskie Państwo Podziemne(1939-1945) było fenomenem na skalę światową. 

W konspiracji udało się stworzyć sprawnie funkcjonującą strukturę władz cywilnych i największe podziemne siły zbrojne Europy – Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne podporządkowane prawowitemu rządowi Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie, organizowało szeroko rozumiany opór przeciwko Niemcom i Sowietom.” Wszyscy znamy znak Polski Walczącej, składający się z liter „P” i „W”, splecionych razem na kształt kotwicy. Dziś jest on znakiem pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Pamiętajmy, że to my jesteśmy spadkobiercami ideałów tych wszystkich, którzy w czasie próby podjęli służbę ojczyźnie.

foto Aleksandra Jańczak
 
 
Zmieniony ( 02.10.2014. )
 
KONKURSY! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
29.09.2014.

Drodzy Uczniowie! 
 
Zachęcamy Was do odwiedzenia strony, na której zbieramy informacje na temat aktualnych konkursów, w których możecie brać udział, aby realizować swoje pasje, zdobywać nowe doświadczenia oraz przy okazji ciekawe nagrody!
 
 
Jeśli interesujesz się filmem, fotografią, rysunkiem lub literaturą albo jakiś przedmiot szkolny jest Ci szczególnie bliski - spróbuj swoich sił w konkursie! 
 
 
 
 
Zmieniony ( 29.09.2014. )
 
Projekt KOŹLARZ laureatem finału E-SZKOŁA PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
28.09.2014.

24 września licealiści ZS nr 1 w Zbąszyniu wybrali się na galę finałową III edycji konkursu na najlepsze działanie grupy uczniowskiej projektu systemowego "e-Szkoła Moja Wielkopolska", która odbyła się w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.  Uroczystość zgromadziła wielu gości, w tym przedstawicieli organizatorów: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej.

Zbąszyński projekt „KOŹLARZ SYMBOLEM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO REGIONU KOZŁA“ zajął II miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. W nagrodę uczniowie otrzymali telefony komórkowe SONY XPERIA Z,  a opiekun projektu (mgr Mateusz Kosierb, anglista w liceum) Notebook Lenovo Z500. Szkoła – Zespól Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu - otrzymała zestaw interaktywny Smart (czyli zestaw edukacyjny z tablicą interaktywną). To już drugie wyróżnienie dla tej szkoły i druga taka nagroda. Dwa lata temu laureatem konkursu w I edycji projektu został zespół H2Obłędni z Liceum Garczyńskiego właśnie.

Nasza praca się opłaciła! Zostaliśmy jedną z dwunastu wyróżnionych szkół, które udały się na galę finałową projektu! To niezwykłe wyróżnienie: w projekcie wzięło udział 105 liceów z całej Wielkopolski. Państwo również przyczyniliście się do tego osiągnięcia poprzez głosowanie na nasz projekt: http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum1-zbaszyn/kozlarz/. Dziękujemy Wam za każdy oddany głos!”

 

(tekst i zdjęcia: archiwum projektu „Koźlarz”)

(arg) 

 

 

 

Zmieniony ( 29.09.2014. )
 
"Dziady" w teatrze, czyli Konrad był hipsterem PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
28.09.2014.

„Dziady” hipsterskie i popkulturowe, antyrasistowskie rzuciły nas na kolana. O!, takiego Adama Mickiewicza, narodowego wieszcza, nie znaliśmy. Taki wieszcz nas może uwieść! To rozumiem! Garczyński wyjechał do Poznania, do Teatru Nowego, całkowicie elitarnie i kameralnie: polonistka i pięcioro uczniów, więc już choćby z tego względu było wyjątkowo. Poza tym dramat romantyczny w takiej współczesnej, nowoczesnej inscenizacji brzmi przekonująco. Nowy wymiar teatru — w Teatr Nowy Poznań.

(arg) 

Zmieniony ( 28.09.2014. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 38 z 525