Wiadomości
Badanie jakości wody jeziora Błędno PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
24.05.2016.

24 maja uczniowie z klasy I b o profilu przyrodniczo-medycznym  przeprowadzili badania jakości wody jeziora Błędno. Jest to kontynuacja prowadzonego od pięciu lat monitoringu środowiskowego wód jeziora.

Naszymi działaniami kierowała pani profesor UAM  Beata Messyasz z Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, za co jej serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się również  Burmistrzowi Zbąszynia panu mgr inż. Tomaszowi Kurasińskiemu i panu Tomaszowi Szczechowiczowi, którzy wsparli nasze działania udostępniając nam łódź, z pokładu której prowadziliśmy pomiary.

Regularne badania  wody naszego jeziora dają możliwość określenia tendencji zmian jej jakości.

Efekty naszych pięcioletnich badań opublikujemy na stronie szkoły i przekażemy  panu Burmistrzowi  Zbąszynia.

J. Jankowiak

Zmieniony ( 24.05.2016. )
 
2a nad Morzem Bałtyckim PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
24.05.2016.

Choć wakacje dopiero za miesiąc, my, jako klasa przyrodnicza mieliśmy okazję już teraz poczuć smak lata. 18 maja wyruszaliśmy na 3-dniową wycieczkę do Międzyzdrojów. Jednak nie był to jedyny punkt na mapie wycieczki. Naszym pierwszym przystankiem było "Muzeum Łąki" w Owczarach. Pani przewodnik opowiedziała nam o murawach kserotermicznych oraz florze i faunie występującej na tym obszarze. Po wysłuchaniu wykładu wybraliśmy się na spacer, podczas którego mogliśmy zobaczyć niektóre gatunki roślin oraz zwierząt, w tym również te pod ścisłą ochroną. Następnie wybraliśmy się do "Parku Narodowego Ujście Warty", gdzie wysłuchaliśmy krótkiej prezentacji o parku oraz odbyliśmy zajęcia praktycznie. Mogliśmy wcielić się w rolę poławiaczy, jednak nie łowiliśmy wielkich szczupaków, a bardzo małe bezkręgowce, które następnie oglądaliśmy pod binokularem i oznaczaliśmy je według klucza. Na żywo zobaczyliśmy okazy, które wcześniej widzieliśmy jedynie na kartach podręcznika. Po zajęciach ruszyliśmy w dalszą drogę do Międzyzdrojów. Ostatnią atrakcją był spacer nad morze. Drugiego dnia odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, a następnie poszliśmy do Zagrody Pokazowej Żubrów oraz na Kawczą Górę. Po intensywnych zajęciach mogliśmy odpocząć na plaży. W ostatnim dniu zwiedziliśmy Park Miniatur oraz udaliśmy się nad Jezioro Turkusowe. Potem czekał nas już tylko powrót do domu, nie licząc przystanku w McDonaldzie.  Te trzy dni minęły nam bardzo szybko, za szybko. Jedno jest pewne, wiele się nauczyliśmy i świetnie się bawiliśmy.

Aleksandra Kaczmarek

 
XIX Poznański Festiwal Nauki i Sztuki PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
08.05.2016.

W środę 20 kwietnia wybraliśmy się na Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, by wziąć udział w XIX Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Pierwszy mówił o tym, jak zmierzyć wszechświat, a drugi poruszał temat magnetyzmu na przestrzeni wieków. Następnie podczas czasu wolnego mieliśmy możliwość przekonania się, że fizyka naprawdę jest ciekawa! Jedną z najbardziej cenionych przez nas atrakcji było bieganie po cieczy nienewtonowskiej. Ostatnim punktem naszej wycieczki było obejrzenie i czynny udział w najciekawszych doświadczeniach fizycznych związanych m.in. z prądem i ciśnieniem.

Dzień uważamy za bardzo udany. Teraz na pewno nikt z nas nie będzie kojarzył fizyki tylko z monotonnym rozwiązywaniem zadań i nauką nowych wzorów. Takie żywe lekcje są bardzo ważne!

 

 
Szkolny Konkurs Przyrodniczy "1 z 10" rozstrzygnięty! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
03.05.2016.

Nawiązując do obchodów  Dnia Ziemi  22 kwietnia (piątek) o godz. 805
odbył się finał szkolnego konkursu przyrodniczego „1  z  10”  promującego zdrowy styl życia.
Tematem przewodnim było:
 „ZDROWE ŚRODOWISKO – ZDROWY CZŁOWIEK”

Jedz warzywa – to ożywia!

Do finału, zakwalifikowały się następujące osoby:

 

1.                       Kaczmarek Aleksandra                       II a                 

2.                       Kitta Malwina                                I b                  

3.                       Skrzypczak Anna                                 III a               

4.                       Klarczyk Julia                                I b                  

5.                       Gościniak Izabela                                 II a                 

6.                       Marciniec Natalia                                 II a                             

7.                       Szczęsna Patrycja                                 II a                 

8.                       Stachuła Patryk                             II a                 

9.                       Tomaszewska Klaudia                         III a              

10.                   Młodystach Jadwiga                             II a     

      
W finale zwyciężyła Natalia Marciniec,  przed Aleksandrą Kaczmarek  i Izabelą Gościniak.

 

Nagrody dla najlepszych ufundował Burmistrz Zbąszynia.

 

Gratulacje dla zwycięzców i finalistów!

J. Jankowiak

 

Zmieniony ( 08.05.2016. )
 
I b na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
03.05.2016.

Dnia 20 kwietnia 2016 roku, klasa  I b o profilu przyrodniczo-medycznym wzięła udział w  warsztatach i wykładach na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Podzieliliśmy się na 2 grupy - jedna pod opieką pana Jarosława Jankowiaka, druga pod opieką pani Anny Sołtysik-Śliwa. Obydwie grupy wzięły udział w ciekawych warsztatach. Mieliśmy możliwość wyizolowania własnego DNA oraz przeprowadzenia elektroforezy i obejrzenia jej wyniku. Następnie wysłuchaliśmy kilku słów o glonach, które później obejrzeliśmy pod mikroskopem lub binokularem. Poznaliśmy kilka gatunków morskich i słodkowodnych alg  należących do zielenic, brunatnic i krasnorostów.  Na warsztatach ,,nie wszystko złoto co się święci - czyli o białkach fluorescencyjnych" przeprowadziliśmy  ekstrakcję białka fluorescencyjnego z komórek bakterii Escherichia coli, a w międzyczasie obserwowaliśmy elektroforezę w żelu agarozowym. Na kolejnych zajęciach odróżnialiśmy bakterie barwione metodą Grama.  Gram dodatnie barwiły się na fioletowo, ujemne na różowo. Obserwowaliśmy też  różne szczepy bakterii pod mikroskopami. Na koniec dowiedzieliśmy się co nieco o życiu dafni (małe skorupiaki słodkowodne), o ich obronie przed drapieżnikami i oglądaliśmy je pod mikroskopem.

Zajęcia na Wydziale Biologii UAM potwierdziły, że biologia może być ciekawa.

J. Jankowiak

 

 

Zmieniony ( 08.05.2016. )
 
Pierwsze miejsce Patrycji i Sary! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
25.04.2016.
Dnia 14 kwietnia 2016r. nastąpiło rozstrzygnięcie powiatowego konkursu na prezentację pt. „Znaczenie Chrztu Polski w tworzeniu zrębów  państwowości”. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta nowotomyski p. Ireneusz Kozecki.

Do konkursu zgłoszono 21 prezentacji z 12 szkół (5 gimnazjów i 7 szkół ponadgimnazjalnych). Komisja konkursowa w składzie: Wiesława Ptaszyk, Jacek Stępniewski, Dorota Matusiewicz i Marek Tudorowski wyłoniła laureatów konkursu. Miło nam poinformować, że na poziomie szkół ponadgimnazjalnych  I miejsce – zajęły  Sara Pawelska i Patrycja Rychter  z kl.2a.
 
Do konkursu przystąpiły także Aleksandra Olech i Weronika Pawelska, które również przygotowały bardzo wartościową prezentację! W załączniku przedstawiamy obie prace. 


Gratulujemy!

 

    Bez grafiki       Bez grafiki
                                                 
  prezentacja Sary i Patrycji
      Prezentacja Oli i Weroniki
           
           
Zmieniony ( 25.04.2016. )
 
Światowy Dzień Zdrowia PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
19.04.2016.

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku poświecony jest cukrzycy oraz jak zawsze promocji zdrowego stylu życia.

Światowy Dzień Zdrowia rozpoczyna w szkołach Miesiąc Zdrowia. W tym okresie kładzie się szczególny nacisk na promocje zdrowego stylu życia oraz na motywację młodych ludzi do podejmowania zachowań, które sprzyjają zdrowiu.

Klasa II a przygotowała dla wszystkich uczniów w holu szkoły punkty, w których można było sprawdzić stan swojego zdrowia, wziąć udział w konkursach sprawnościowych  z nagrodami i dowiedzieć się więcej o cukrzycy i nadciśnieniu.

 Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekła, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie. 

Długotrwale utrzymujący sie we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyna ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzyce typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.

J. Jankowiak

Zmieniony ( 20.04.2016. )
 
Wizyta w Regionalnym Centrum Zdrowia w Zbąszyniu PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
19.04.2016.

7 kwietnia, w Światowy Dzień Zdrowia, klasa II a udała się na wycieczkę do Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu. Dzięki uprzejmości Pana Zdzisława Podreza i Pani Agnieszki Żyły nasi uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem wybranych gabinetów lekarskich i ofertą usług medycznych zbąszyńskiego centrum zdrowia.

Pani Anna Kaczmarek, przedstawiła nam pracę dietetyka i odpowiadała na nasze pytania dotyczące prawidłowego żywienia oraz wykonała przykładowe badanie przy pomocy urządzenia, które oprócz masy ciała mierzy też procentową zawartość tłuszczu i podaje metaboliczny wiek badanej osoby.

W gabinecie medycyny estetycznej Pani Agnieszka Żyła mówiła nam jak, przy pomocy pewnych urządzeń, wspomagać odchudzanie i modelować sylwetkę.

Mieliśmy też okazję zobaczyć jak wykonuje się badanie EKG.

Wycieczka do RCZ w Zbąszyniu pozwoliła nam nie tylko poznać ofertę placówki, ale także przyjrzeć się z bliska pracy pielęgniarki, kosmetologa i dietetyka, co może pomóc w wyborze kierunku kształcenia.

J. Jankowiak

Zmieniony ( 20.04.2016. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 38 z 704