Wiadomości
XXIII Ogólnopolski Rajd Górski Służb Mundurowych Resortu Spraw Wewnętrznych PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
05.10.2015.

       W dniach 24-26 września br. drużyna uczniów  z Garczyńskiego brała udział w XXIII Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Służb Mundurowych Resortu Spraw Wewnętrznych  „Karkonosze 2015”. Była to nagroda za zajęcie I miejsca w eliminacjach  II Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno–Krajoznawczego z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Młodzi Pamiętają”.

       Pierwszego dnia  zdobyliśmy „Wysoki Kamień” - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt  o wysokości 1058m, położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. W średniowieczu teren ten był intensywnie eksploatowany przez Walończyków i opisywany w legendach. Wieczorem mieliśmy okazję zwiedzić Szklarską Porębę, gdzie odnaleźliśmy „Ducha Gór” :) Uczestniczyliśmy także w integracyjnym ognisku i  występach artystycznych  grup policyjnych, straży granicznej, wojska.

     Drugi dzień pobytu również obfitował w atrakcje. Pod opieką przewodników p. Wojtka i p. Mariana (wykładowców w szkole wojskowej) przeszliśmy ponad 30 km, stając przed obliczem bijącego jak serce w malowniczym wąwozie Wodospadu Szklarki. O trudach naszej wędrówki świadczyć może wygląd butów Marka (patrz. foto) :)

      Doświadczenia zdobyte podczas tego rajdu z całą pewnością pomogą  w przygotowaniu się do finału konkursu, który odbędzie się w listopadzie w Ostrowie Wielkopolskim.

Zmieniony ( 05.10.2015. )
 
Goście z Uzbekistanu w Garczyńskim PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
05.10.2015.

        Już w XVIIw. patron naszej szkoły – Stefan Garczyński w swym dziele „Anatomia Rzeczypospolitej” wskazywał jak ważne jest wzajemne poszanowanie narodów oraz tolerancja wobec różnych kultur i religii.

        W bieżącym roku szkolnym realizować będziemy w naszym liceum projekt „Garczyński Szkołą Tolerancji”. W ramach projektu, w naszej szkole odbywać się będą spotkania uczniów z przedstawicielami różnych narodowości.

         I tak we wtorek, 29 września 2015 r. klasę I b odwiedzili goście z Uzbekistanu, Shokhida Irgasheva oraz Khayrulla Abdullaev. Pani Irgasheva jest wykładowcą języka angielskiego w Tashkent Financial Institute. Z kolei pan Abdullaev jest przedsiębiorcą. 

         Uzbekistan leży w Azji Środkowej. Powierzchnia kraju jest równinna. Występują tam krótkie, ciepłe, suche zimy oraz długie, suche i gorące lata. Uzbekistan to kraj podwójnie śródlądowy, czyli taki, który nie ma dostępu do morza i graniczy jedynie z krajami śródlądowymi. Obecnie na świecie istnieją dwa takie państwa (drugim z nich jest Liechtenstein).

          W Uzbekistanie aż 96,7% mieszkańców to muzułmanie. Uczniowie mieli okazję poznać główne zasady islamu, kulturę i obyczaje kraju swoich gości. Zostali również poczęstowani przez nich regionalnymi słodyczami :) Goście opowiadali o swojej rodzinie i codziennym życiu.

           Spotkanie to było ciekawą lekcją tolerancji. Z entuzjazmem zapoznaliśmy  się z nową kulturą i zwyczajami panującymi w krajach Azji Środkowej :)

 
Marek Kaczmarek wyróżniony przez Wielkopolskiego Komendanta Policji PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
05.10.2015.

     Marek Kaczmarek otrzymał wyróżnienie Wielkopolskiego Komendanta Policji w Poznaniu za działalność prospołeczną.  W uzasadnieniu przyznania tej nagrody Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu napisał: „ Proszę przyjąć wyrazy szczególnego uznania za godną naśladowania wzorową postawę obywatelską. Wykazane podczas minionego roku szkolnego zaangażowanie i wrażliwość na społeczne potrzeby i oczekiwania, tworzą obraz człowieka, którego działania winny być kontynuowane. Zachowanie takie świadczy o Pana wspaniałym charakterze, uczciwości i odpowiedzialności. Bycie dobrym człowiekiem może nie być zauważane tak, jak na przykład średnia ocen, ale jest tak naprawdę cenniejsze, bo zmienia świat na lepszy”…

    Marku, cała społeczność szkolna gratuluje Ci tej nagrody! Swoją pracą i zaangażowaniem w pełni na nią zasłużyłeś!

Zmieniony ( 05.10.2015. )
 
Wyprawka dla Żaka PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
05.10.2015.
   Wraz z początkiem roku szkolnego Wolontariusze Garczyńskiego rozpoczęli swoją działalność. Pierwszą akcją wolontariatu była "Wyprawka dla Żaka". Inicjatywa polegała na zbieraniu artykułów szkolnych dla dzieci ze Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych w Zbąszyniu. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w zbieranie szkolnych przyborów. Zebraliśmy wiele zeszytów, kredek, farb, pasteli, plasteliny i piórników. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!!!

                                                                                              Agnieszka Kwaśnioch kl. Ia

 
Pierwszoklasiści integrują się PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
05.10.2015.

22 września,  po czwartej godzinie lekcyjnej, uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się do parku, by wziąć udział w ognisku integracyjnym. Miejsce zostało przygotowane już wcześniej. Wystarczyło podpalić ognisko, położyć kiełbaski na ruszcie i zacząć zabawę. Zorganizowano także sprzęt sportowy, by pierwszoklasiści nie siedzieli bezczynnie, tylko aktywnie spędzili razem czas. Gry i zabawy, oraz smaczny posiłek, to był pierwszy punkt spotkania. Następnie chętne grupy osób udały się nad wodę, by odbyć rekreacyjny rejs po jeziorze Błędno wynajętą motorówką. Wspólnie spędzone chwile  zostały uwiecznione na wielu zdjęciach.

Uczniowie świetnie się bawili i chętnie brali udział we wspólnej zabawie.

Zmieniony ( 05.10.2015. )
 
Przyrodnicy z 2a mogli ponownie poczuć cudowny smak wakacji. PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
26.09.2015.

16 września wyjechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Wszyscy zwarci i gotowi, choć trochę niewyspani, spotkaliśmy się o godzinie 5:00 rano i wyruszyliśmy w drogę. Od razu po przyjeździe zwiedziliśmy Świątynie Wang, która zachwyciła nas pięknem drewnianych zdobień. I choć był to początek  wycieczki to zaraz po krótkim odpoczynku, wraz z panią przewodnik udaliśmy się na naszą pierwszą wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym. Już po kilku minutach przekonaliśmy się jak słabą mamy kondycję. W kolejnych dniach tylko utwierdziliśmy się w tym przekonaniu. Jednak pomimo lekkiego zmęczenia dotarliśmy do Domku Myśliwskiego, gdzie Pani Ola opowiedziała nam o powstaniu skał, w tym granitu i hornfelsu. Wbrew pozorom wykład okazał się bardzo ciekawy. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać widoki, które zapierały dech w piersiach. Do hotelu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bardzo głodni. Na początku drugiego dnia mieliśmy zajęcia w Centrum Informacji, a potem wyczekiwany punkt programu, czyli wejście na Śnieżkę. Trzeba przyznać, było ciężko. A droga powrotna choć malownicza, to po przejściu 20 kilometrów nasze nogi błagały o litość. Trzeci ostatni dzień, wcale nie był lżejszy. Zobaczyliśmy dwa wspaniałe wodospady: Kamieńczyk i Szklarkę oraz Zamek Chojnik. Wcześniej jednak udaliśmy się do Centrum Edukacji, gdzie podczas zajęć mogliśmy się wiele dowiedzieć o faunie i florze Karkonoskiego Parku Narodowego. Po takich aktywnie spędzonych dniach, nie pozostało nam nic innego jak powrót do domu i do szarej, nizinnej rzeczywistości. Jednak o pięknych widokach i bolących nogach nie zapomnimy chyba nigdy.

Aleksandra Kaczmarek

Zmieniony ( 28.09.2015. )
 
Salon Maturzystów "Perspektywy 2015" PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
26.09.2015.

22 września uczniowie klas trzecich uczestniczyli w Salonie Maturzystów "Perspektywy 2015" w Centrum Kongresowym Politechniki Poznańskiej w Poznaniu. Swoją ofertę prezentowały tam uczelnie poznańskie, a także ze Szczecina, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia i innych miast. Wykłady prowadzone przez ekspertów z OKE w Poznaniu przybliżyły naszym przyszłym absolwentom procedury maturalne i przykładowe zadania z arkuszy maturalnych.

Celem wyjazdu było ułatwienie maturzystom wyboru przedmiotów zdawanych na maturze, a tego wyboru muszą dokonać do 30 września.

J. Jankowiak 

 
Sprzątanie świata 2015 PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
26.09.2015.

Wzorem lat ubiegłych uczniowie klas pierwszych naszego liceum wzięli udział w akcji "sprzątanie świata". Tradycyjnie też okazało się, że dużo śmieci zamiast na wysypisku ląduję w lasach i przydrożnych rowach.

Celem tej akcji nie jest wyręczanie służb komunalnych w utrzymaniu czystości, lecz uświadomienie młodym ludziom, że ochrona środowiska naturalnego to nasza wspólna sprawa i tylko wspólny wysiłek wszystkich obywateli przyniesie pozytywne efekty, także w kwestii gospodarki odpadami.

A tymczasem  konieczna jest nadal edukacja ekologiczna i nadzieja, że nawyki proekologiczne kształtowane od dzieciństwa przyniosą skutek w przyszłości.

J. Jankowiak

Zmieniony ( 28.09.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 38 z 637