Wiadomości
To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku. Winston Churchil PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
25.04.2015.

To właśnie dziś, po trzech latach, 73 absolwentów oficjalnie opuściło mury Liceum Garczyńskiego.  Uroczystość zorganizowaną przez klasę 2a prowadzili : Krystian Rychły i Alicja Kaciunka.  Na początku wysłuchaliśmy przemówienia dyrektora Bogusława Pietrusiewicza, w którym zwrócił on uwagę, że jest to rocznik wyjątkowy - jubileuszowy , ale także bo wykazał się on niezwykłym zaangażowaniem w życie szkoły .  O tej aktywnej postawie mówił w imieniu starosty, pan Leszek Leśny. Następnie Krystian Rychły, przewodniczący Rady Uczniów, wygłosił mowę w imieniu wszystkich uczniów Garczyńskiego. Zaraz po nim pani Grażyna Kubaś, przedstawicielka burmistrza, wręczyła Dawidowi Andrysowi nagrodę dla Najlepszego Absolwenta. Brawa nie cichły przez kilka minut. Była to pierwsza z wielu nagród. Przed nimi jednak, wychowawczynie klas trzecich rozdały świadectwa z wyróżnieniem. Następnie odbyło się rozdawanie nagród, których, wydawać by się mogło, nie było końca. Nauczyciele nagrodzili absolwentów za pracę na rzecz Radia, Samorządu, telewizji STV, Kółka Artystycznego, Wolontariatu, Szlachetnej Paczki, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomysły, sklepiku oraz za działalność sportową. O rodzicach również nie zapomniano - dostali piękne upominki. Kiedy już wszystkie nagrody zostały wręczone, przyszedł moment na rozdanie świadectw, podziękowania i  - oczywiście - niezwykłe wspomnienia. Nie obyło się bez łez, wzruszeń i pięknych  słów, pełnych wdzięczności. Na sali nie było osoby, której nie udzielił się ten uroczysty nastrój. Na scenie po raz ostatni zagościły  Paulina Kwiatkowska oraz Wiktoria Młodystach. Melancholijną atmosferę na chwile przerwała Aleksandra Piskorska recytując zabawny wiersz o mężczyznach. Uroczystość zwieńczył występ Pauliny i Wiktorii;  zaśpiewały one piosenkę pt.: „Życie jak Poemat”. I tak oto pod chmurą zielonych biretów pożegnaliśmy naszych absolwentów,  oni natomiast pożegnali się z nami i Garczyńskim.

Tekst Ola Kaczmarek

 
Odwiedziliśmy Wydział Technologii Chemicznej PP PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
21.04.2015.
16.04.2015r. uczniowie profilu chemicznego wraz z opiekunem Jarosławem Jankowiakiem udali się na wycieczkę do Poznania.
 
Odwiedziliśmy Politechnikę Poznańską, a swoją wizytę rozpoczęliśmy od obejrzenia pokazu na świeżym powietrzu -"Kosmiczny show chemiczny", który odbył się w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się różnym eksperymentom, a następnie wysłuchaliśmy wykładu prowadzonego przez studentów uczelni.
 
Kolejnym punktem wyjazdu były warsztaty prowadzone przez doktora Dawida Prządkę, dzięki ktoremu uczniowie mogli przyjrzeć się pracy na Wydziale Technologii Chemicznej. Doktor Dawid przygotował także zajęcia praktyczne, które zaciekawiły i rozbawiły uczniów. Warto wspomnieć, że dr Dawid Prządka jest absolwentem naszego LO!
 
Żaneta Prętka

 

Zmieniony ( 22.04.2015. )
 
Klasa przyrodniczo-medyczna na Wydziale Biologii UAM PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
21.04.2015.

Dnia 15 kwietnia 2015 roku, klasa 1a o profilu przyrodniczo-medycznym wzięła udział w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Odwiedziliśmy Wydział Biologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. O godzinie dziewiątej udaliśmy się na bardzo ciekawy wykład poprowadzony przez prof. dr hab. dr hc Czesława Błaszaka. Dowiedzieliśmy się, miedzy innymi, jakie znaczenie alergogenne oraz jakie choroby bakteryjne i wirusowe przenoszą roztocza. Po godzinnym wykładzie wstąpiliśmy na moment na Wydział Fizyki, w którym zatrzymaliśmy się, aby chwilkę pozwiedzać. Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy - jedna pod opieką pana mgr Jarosława Jankowiaka, druga pod opieką pana dr Józefa Minge. Obydwie grupy wzięły udział w ciekawych warsztatach.

Grupa pierwsza miała możliwość skosztowania ciasteczek z naturalnymi barwnikami. Dziewczyny mogły również wypróbować ekokremy do rąk oraz peelingi. Co najważniejsze, wszystkie te rzeczy możemy zrobić samemu w domu, z całkowicie naturalnych produktów. Następnie wysłuchaliśmy kilku słów o glonach, które później obejrzeliśmy pod mikroskopem. Każdy z nas mógł dotknąć i sprawdzić strukturę  glonów nitkowatych i plechowatych. W kolejnym etapie warsztatów, mogliśmy obejrzeć z bliska sinice, które występują w naszym jeziorze.

Grupa druga oglądała pod mikroskopami przeróżne  owady, które występują w wodach kuli ziemskiej. Po warsztatach mieliśmy czas na zwiedzenie wydziału, mogliśmy dotknąć, czy wziąć na ręce węża, jak również zobaczyć małe, miłe gąsienice - jedwabniki.

Kolejnym przystankiem naszego wypadu był drugi wykład, z którego dowiedzieliśmy się jak wyglądają żądła os i pszczół oraz jak wygląda oko muchy po wielokrotnym powiększeniu. Mieliśmy okazję zobaczyć również sierść psa oraz strukturę ludzkich włosów oglądając zdjęcia wykonane przy pomocy skaningowego mikroskopu elektronowego. Wykład poprowadził dr hab. Zbigniew Adamski. 

Katarzyna Mewes

Zmieniony ( 22.04.2015. )
 
33 Festiwal Piosenki Francuskiej w Poznaniu PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
21.04.2015.
Dnia 18 kwietnia 2015 r. odbył się w II LO w Poznaniu 33 Festiwal Piosenki Francuskiej, w którym wzięli udział m.in. licealiści z Gniezna, Konina, Jarocina, Kalisza, Koła oraz Poznania. 

 

Od wielu lat uczestniczą w nim też uczniowie Liceum Garczyńskiego, których przygotowuje pani Anna Kotecka.
 

Tegoroczny występ licealistów z Garczyńskiego był wyjątkowo udany. Wiktoria Młodystach  otrzymała I nagrodę za wykonanie piosenki „Je veux” z repertuaru współczesnej piosenkarki francuskiej Zaz.  Do tego sukcesu przyczynił się też zespół utalentowanych muzyków akompaniujących jej podczas występu – Mateusz Michalczak, Marcin Nowiński i Michał Śmierzchała. Warto dodać, że w ubiegłym roku Wiktoria również zdobyła I nagrodę występując z tymi samymi muzykami.

 

Podczas tegorocznego festiwalu wyróżnienie przyznano także duetowi Paulina Kwiatkowska i Kamil Jabłoński za piękne wykonanie nastrojowej piosenki Florent Pagny „Là oú je t’emmenerai”.

 

Trzecia wykonawczyni –Zuzanna Weber również zaprezentowała się wspaniale. Wykonała piosenkę „La pluie” z repertuaru Zaz. Występ tej licealistki był pod pewnym względem wyjątkowy, gdyż akompaniował jej rodzinny zespół w składzie: Piotr Weber (tata) oraz Antonina Weber (siostra). Także sama wykonawczyni piosenki popisała się piękną grą na skrzypcach.

Zmieniony ( 22.04.2015. )
 
Wielki sukces Kariny i Marka! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
20.04.2015.

Karina Buśko i Marek Kaczmarek z klasy "policyjnej" zwyciężyli w drużynowej rywalizacji podczas wojewódzkiego konkursu "Bezpieczeństwo wokół nas" organizowanego przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa oraz Zespół Szkół Mechanicznych w Poznaniu!

W konkursie rywalizowało 11 zespołów, wśród których drużyna ze Zbąszynia okazała się najlepsza w dwóch kategoriach: w części praktycznej, za co otrzymali nagrodę ufundowaną przez WOPR - kurs na młodszego ratownika WOPR oraz w części teoretyczno-prkatycznej, dzięki czemu otrzymali voucher na kurs strzelania z broni pełnokalibrowej!

Indywidualnie Marek zajął II miejsce w konkursie, wygrywając tablet oraz bon edukacyjny o wartości 1000zł do wykorzystania w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, a Karina również wysokie miejsce VI, za co otrzymała podobny bon o wartości 180zł.

Serdecznie Wam gratulujemy! Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy kolejnych sukcesów! 

 

Zmieniony ( 20.04.2015. )
 
Bazarek "Jajko niespodzianka" oraz "Wielkanocny stoliczek" PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
17.04.2015.

Bazarek „Jajko niespodzianka” oraz „Wielkanocny stoliczek”  pozwolą spełnić marzenia dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej w Zbąszyniu i Przyprostyni.

    Szkolny Wolontariat podjął inicjatywę, w której zajęliśmy się zorganizowaniem  „Bazarku rozmaitości”. Wolontariusze zebrali fanty np. kalendarze, książki, bibeloty, filiżanki, kosmetyki itp. Wszystko ładnie zapakowaliśmy. Potem, na szkolnych korytarzach pojawiły się „zajączki”, od których można było nabyć za symboliczną złotówkę „jajko niespodziankę” i odebrać fanty.

 Zebraliśmy w ten sposób 300zł. Kolejnym etapem naszej akcji, był „Wielkanocny stoliczek”.  Wolontariusze przygotowali  wielkanocne babeczki, które  przemawiały do nas swoim kolorowym przyozdobieniem. Pięknie ozdobiony stół nadawał świątecznej atmosfery. Każdy kto spróbował słodkości, na pewno nie pożałował.  Zbąszyńskie dziewczyny, na co dzień dbające o linię, także skusiły się na pyszne słodkości.

Ze sprzedaży przysmaków pozyskaliśmy kwotę 196 zł. W te działania zaangażowały się : Jadzia Młodystach, Alicja Wróbel, Kasia Mewes, Angelika Merchelska, Kornelia Opic, Karolina Karcz, Agnieszka Adamczak i Michalina Kubiak.

Pieniądze zebrane w tych dwóch inicjatywach Szkolnego Wolontariatu przekazane zostały na rzecz dzieci ze ŚOW w Zbąszyniu i Przyprostyni. Wystarczą na zakup biletów do kina dla wszystkich podopiecznych tych placówek. Dzieci pojadą do kina na „Dzień Dziecka”.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za wsparcie naszych działań!

tekst: Kasia Mewes kl. Ia

Zmieniony ( 21.04.2015. )
 
Wyklęty w naszym LO! PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
15.04.2015.

     20 marca korytarze naszej szkoły przemierzały w pośpiechu drużyny żołnierzy! „Inka”, „Edek”, „Ogień”, „Orlik” oraz "Związek Jaszczurczy” pędzili, by jak najszybciej wykonać powierzone im zadania!

     Tego dnia postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole dzień poświęcony Żołnierzom Wyklętym, który zarówno miał edukować, zaciekawić a także promować patriotyzm wśród młodzieży. Celem było upamiętnienie bohaterskich żołnierzy antykomunistycznego podziemia dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku i podjęli oni dalszą walkę z kolejnym okupantem zza wschodniej granicy.

    Opiekę nad projektem sprawowała pani Magdalena Cieślak. Aby zaangażować uczniów naszej szkoły zorganizowaliśmy grę historyczną „Wyklęty”, która jest objęta patronatem IPN w Poznaniu.

     Każda klasa wyłoniła swoich pięciu przedstawicieli którzy reprezentowali ją w rywalizacji, nadała kryptonim swojej drużynie, przygotowała krótką prezentację oraz okrzyk. Łącznie w grze brało udział pięć grup o kryptonimach „Inka”, „Edek”, „Ogień”, „Orlik” oraz "Związek Jaszczurczy”.

 

Zmieniony ( 16.04.2015. )
Czytaj całość…
 
Wielkie serca Wolontariuszy Garczyńskiego PDF Drukuj Email
Wpisał: Nauczyciel   
15.04.2015.
   Od roku chodzimy do Specjalnego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Zbąszyniu, by pomagać w prowadzeniu zajęć ruchowo- sprawnościowych, które odbywają się co czwartek o godzinie 16.
 
    Pracujemy z dziećmi z upośledzeniami fizycznymi, jak i intelektualnymi. Na tych zajęciach uczymy skupiania uwagi, przyzwyczajania się do nowych osób i sytuacji, jak również słuchania wydawanych poleceń. Praca z tymi dziećmi daje nam ogromną satysfakcje.

   Uwielbiamy patrzeć na postępy, które widać. Uśmiechy maluchów są bezcenne. Jesteśmy szczęśliwe, że te dwie godziny możemy spędzić - pomagając tym dzieciom. Miło jest patrzeć na dzieci, które się do Ciebie uśmiechają tylko dlatego, że pomogłeś im ubrać buty, czy bluzę.
 
   Praca ta jednak nie jest dla każdego. Wymaga od nas dużej odpowiedzialności oraz cierpliwości. Od przyszłego tygodnia będą chodzić z nami dwie uczennice z klasy drugiej, ponieważ przed nami matura i nasz rok szkolny kończy się już w kwietniu.
 
   Chcemy, aby inni wolontariusze kontynuowali współpracę z SOSW. Według nas te zajęcia to jedno z najważniejszych doświadczeń w naszym życiu.

 Ola Chwałkowska i Ada Grocholewska  kl. III b
 
 

Zmieniony ( 15.04.2015. )
 
Zobacz też…
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 38 z 590